Roztoky na kontaktní čočky 

Trocha historie

Do začátku devadesátých let 20. století se jako jediný roztok na kontaktní čočky používal běžný fyziologický roztok. Kontaktní oční čočky v té době málokdo vydržel nosit déle, než 6 hodin a jejich sterilizace probíhala varem ve fyziologickém roztoku. S příchodem modernějších kontaktních čoček, s plánovanou výměnou, se rozšířily také nové typy roztoků, které sice již „uměly“ studenou sterilizaci, ale ještě např. neodstraňovaly bílkoviny – na to se používaly enzymatické tablety. V současné době jsou nabízeny roztoky na kontaktní čočky typu vše v jednom. Pro dezinfekci a uchovávání Vašich kontaktních čoček Vám stačí jen jedna lahvička.

Jak roztok na kontaktní čočky funguje?

Při nošení kontaktních čoček dochází na jejich povrchu k usazování depozit, které jsou příčinou zhoršeného vidění, zkrácené životnosti kontaktních čoček a především jsou zdrojem celé řady očních komplikací. Úkolem roztoku na kontaktní čočky je depozita odstraňovat. Tato depozita bývají tvořena bílkovinami, tuky a solemi kalcia. Jejich tvorbu ovlivňuje objem vody v materiálu kontaktní čočky, druh tohoto materiálu a složení slzného filmu. Depozita bílkovin je možné odstranit mechanickým čistěním a použitím enzymatických preparátů, kalciová depozita nelze prakticky odstranit bez poškození čočky, tukové usazeniny lze odstranit běžnými surfaktanty. Kromě toho je potřeba kontaktní čočku dezinfikovat od patogenních mikroorganismů. Výčet funkcí roztoku na kontaktní čočky zakončíme funkcí lubrikační – zvlhčovací, která je však částečná a nedokáže zcela nahradit zvlhčovací kapky, které mají podstatně vyšší účinnost. Samostatnou kapitolou jsou, kromě výše uvedených chemických roztoků, roztoky peroxidové. Tzv. oxidační dezinfekční systém – použití 3% peroxidu vodíku – je potřeba kombinovat s některým způsobem neutralizace. Hlavní výhodou peroxidových systémů je jejich neschopnost vyvolávat alergickou reakci (produktem rozkladu je pouze voda a kyslík).

Jaký roztok je ten nejlepší?

Odpověď je neurčitá, jako na otázku „které kontaktní čočky jsou ty nejlepší?“ Hodnocení roztoků lze provádět ze dvou hledisek:

  1. Subjektivní vjem uživatele kontaktních čoček. Z praxe víme, které roztoky našim zákazníkům způsobují např. pálení.
  2. Hodnocení stavu kontaktní čočky z hlediska nahromadění depozit na povrchu čočky na konci její životnosti. To lze pozorovat mikroskopicky při kontrole u kontaktologa.

Zjednodušeně řečeno, roztok, který vyhovuje Vašemu známému, nemusí vyhovovat Vám.

Volba vhodného roztoku na kontaktní čočky

Z předchozích odstavců vyplývá, že doporučení vhodného roztoku, je podmíněné především zkušeností a závisí na individuálních predispozicích uživatele. Chcete-li se dobrat co nejlepšího výsledku, dohodněte se s očním lékařem na prohlídkách stavu Vašich odnošených kontaktních čoček po použití různých roztoků.Pozor na expiraci

U roztoků na kontaktní čočky rozlišujeme 2 expirace. Na obalu je uvedené datum do kdy je možné roztok bezpečně používat. Toto datum bývá u zakoupeného roztoku obvykle 1-2 roky. Dále je v návodu uvedené, do jaké doby po prvním otevření je nutné roztok spotřebovat, nebo přestat používat. Tato doba je u většiny roztoků 3 měsíce, u některých, s vyšším obsahem konzervantů, 6 měsíců.

Správný postup při čistění kontaktních čoček

  1. Umyjte si dobře ruce, nejlépe antibakteriálním neparfémovaným mýdlem.
  2. Do pouzdra nalijte nový roztok. Pouzdro na kontaktní čočky čočky, je nutné po 3 měsících nahradit novým.
  3. Do dlaně kápněte malé množství roztoku.
  4. Vyjměte kontaktní čočku z oka a vložte do dlaně s roztokem.
  5. Opatrně kontaktní čočku v dlani promněte bříškem prstu.
  6. Promnutou kont. čočku uchopte (pinzetou vhodnou na kontaktní čočky) opláchněte čistým roztokem z lahve a vložte do připraveného pouzdra.
  7. Stejný postup opakujte i s druhou kontaktní čočkou.

Současné roztoky typu no rub, tedy „bez mnutí“, sice slibují vyčistění i bez výše zmíněného promnutí v dlani, avšak pokud dodržíte výše zmíněný postup, máte jistotu, že Vaše kontaktní čočky budou dokonale vyčistěné.

Proč jsou roztoky tak důležité?

Roztoky slouží k péči o čočky, zbavují kontaktní oční čočky usazenin, dezinfikují a zvlhčují je a umožňují jejich bezpečné uchování. Roztok v pouzdře na uchování čočky je vhodné vyměňovat každé tři dny. Hygienu kontaktních čoček je nutné udržovat z důvodu možného výskytu infekce. Kontaktní čočky, které jsou ošetřené roztokem tak můžete znovu bez obav aplikovat. Na trhu je obrovské množství různých roztoků od různých firem, ne každý však vyhovuje každému, pokud si tedy chcete být jistí, že vámi zvolený typ roztoku je vhodný jak pro vás, tak pro typ vašich kontaktních čoček, je dobré se před jeho použitím poradit se svým kontaktologem. I v dnešní době se najde spousta lidí, kteří věří, že roztok je možné nahradit obyčejnou vodou či fyziologickým roztokem, ani jedním nedokážete čočky ani vyčistit, ani vydesinfikovat.

Roztoky na kontaktní čočky slouží k péči o čočky. Pokud máte 2 týdenní či měsíční kontaktní čočky, určitě jste o nich už slyšeli. Do roztoku (resp. do pouzdra naplněného roztokem) je nutné čočky uložit na noc nebo po dobu, kdy je nepoužíváte. V roztoku dojde k vyčištění čoček a odstranění různých usazenin, dojde k desinfekci a zvlhčení, prostě k dokonalé přípravě na další den. Existují 2 druhy roztoků – nejrozšířenější jsou víceúčelové roztoky, druhým druhem jsou peroxidové roztoky. Ty poznáte na první pohled dle pouzdra, které se podobá kalíšku na kinofilm, pro ty mladší odchované digitálním fotoaparátem bych ho přirovnal k malému panáku. Neklamným znamením je také nálevka roztoku, která bývá červená.

Na peroxidové roztoky pozor, při kontaktu s očima velmi pálí. Čočky se ukládají do tohoto roztoku, vložením tabletky proběhne neutralizace, takže na konci celého procesu po cca 6ti hodinách je možné čočky bez obav nasadit. Kdysi jsem si z USA koupil peroxidový roztok. Vůbec jsem neměl tušení, jak se používá, nechtělo se mi číst návod, takže jsem ho jen v rychlosti proletěl, a vysvětlil si, že tabletka slouží k důkladnému vyčištění čoček. Čočky na noc uložil do peroxidového roztoku a ráno jako vždy nasadil. Takhle rychle jsem už dlouho nebyl probuzenej. Neuvěřitelné pálení, navíc oko se bolestí zavíralo, takže vyndání čočky probíhalo složitě. A pak rychle do sprchy a několikaminutové vymývání oka … až do večera jsem měl oko červené jako upír a bolest v oku ustávala velmi zvolna … takže pozor … peroxidové roztoky jsou kvalitní, po téhle zkušenosti se jich však už nikdy nedotknu.

Pouzdra na čočky mohou být nebezpečná

Pokud se chce člověk užívající kontaktní čočky spolehnout na absolutní  čistotu svých optických pomůcek, měl by vsadit na jednodenní typ čoček. Ten se ráno vyndá ze sterilního pouzdra nasadí do oka a večer vyhodí. Ostatní typy čoček uchovávané přes noc v pouzdrech prý totiž mohou být kontaminovány nebezpečnými měňavkami, které působí zánět rohovky. Podle španělských mikrobiologů tvoří lidé s čočkami 85 procent všech případů zánětů rohovky, které působí prvok rodu Acanthamoeba. Většina roztoků pro uchovávání a čištění čoček totiž tyto měňavky nezabíjí. Acanthamoeby jsou běžným druhem měňavky, která se vyskytuje v čistých vodách, kde se živí bakteriemi. V oku může ale způsobit infekci – amébový zánět rohovky. Problém může nastat, když lidé užívající čočky vymývají svá pouzdra běžnou vodou nebo s čočkami plavou. Acanthamoeby bývají i v chlorovaných vodách bazénů a domovního řádu. Pokud se čočka s běžnou vodou do kontaktu nedostane, riziko se výrazně sníží.

Denní čočky jsou bezpečnější

„Prevalence této infekce vzrostla v posledních dvaceti letech, především kvůli tomu, že čočky nosí stále více lidí,“ tvrdí Basilio Valladares z Universidad de La Laguna na kanárském Tenerife. Při výzkumu testovali španělští odborníci pouzdra uživatelů kontaktních čoček a v 66 procentech případů prokázali kontaminaci měňavkou rodu Acanthamoeba. Patogenní druhy tohoto prvoka přitom byly objeveny v čočkách měsíčních a dvouměsíčních, zatímco u denních čoček nikdy. Studie odborníků z Kanárských ostrovů byla publikována v časopise Medical Microbiology.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!