Problémy při nošeníVýrobci dnešních kontaktních čoček se zaměřují na maximální pohodlí, tudíž byste o nich při nošení neměli vůbec vědět. Bohužel i přesto se může stát, že se třeba právě u vás časem vyskytnou komplikace a nošení kontaktních čoček se tak stane nepříjemné. Co v takovém případě dělat?

Dnes již vím, že kontaktní oční čočky nové generace jsou úžasným vynálezem, který nám v mnoha ohledech usnadňuje a zkvalitňuje život. Tórické kontaktní čočky umožňují korekci astigmatismu i krátkozrakosti nebo dalekozrakosti.

Čočka v oku škrábe

Škrábání kontaktní čočky v oku může mít hned několik příčin. Nejčastěji se stává, že při aplikaci čočky se do oka zároveň dostane drobná nečistota. V takovém případě většinou stačí čočku jemně posunout směrem k vnějšímu koutku oka a nechat ji znova dosednout. Nečistoty by se měli odplavit spolu se slzami. Pokud tento způsob nezabere nezbývá nic jiného, než čočku z oka vyjmout a důkladně očistit v roztoku. Další možnou příčinou je poškození kontaktní čočky. Může se jednat i o malé prasklinky, které nejsou na první pohled vidět. Čočku tedy prozkoumejte zblízka na dobře osvětleném místě, zvláště se zaměřte na její okraj, kde se často objevují vlivem používání malé trhlinky. Pokud zjistíte, že čočka je poškozená vyhoďte ji a použijte novou.

Častý problém také bývá u čoček s delší periodou výměny. Zde se vlivem opakovaného nošení usazují nečistoty, které se přes noc vždy nemusí stihnout rozpustit. Tím vznikají nánosy způsobující pocit škrabání, který také často doprovázen pálením. Jestli používáte správný typ kontaktních čoček a nemáte je nasazené naruby zkuste čočky důkladně vydesinfikovat roztokem.

Pálení očí

Jestli vás oči začínají pálit ihned po nasazení čoček je s největší pravděpodobností na vinně špatná hygiena. Do oka se vám spolu s čočkou můžou dostat bakterie nebo zbytky mýdla v případě špatně opláchnutých rukou (zejména pokud používáte tekuté mýdlo, které jde obtížné smýt). Při potížích s pálením u nových, právě rozbalených čoček je možným důvodem udržovací roztok, který je obsažen už od výrobce. Tyto roztoky mají jiné složení než ty, které se používají přes noc k desinfekci čoček. Po rozbalení nových čoček je tedy můžete vyčistit ve vašem roztoku a tím předejít alergickým reakcím.

I tak může být pálení způsobeno roztokem, který používáte. To, že je vhodný pro vaše kontaktní čočky ještě nezaručuje bezproblémovou reakci vašeho oka. Především u alergiků bývá riziko zvýšené citlivosti na některou látku obsaženou v roztoku.Pocit suchého oka

Důležité pro pohodlné nošení kontaktních čoček je tenký slzný film, který odděluje oko od kontaktní čočky. Vlivem některý léků např. antikoncepce může být tvorba slz v oku ovlivněna a tím docházet k nepříjemnému pocitu. Ovšem nejen léky ale i prostředí, ve kterém se pohybujete ovlivňuje stav vašich očí. Pocit suchého oka se často dostavuje lidem pohybujícím se především v prašném, zakouřeném, silně vytopeném nebo klimatizovaném prostředí nebo lidem, kteří dlouho pracují s počítačem. Tyto nepříjemné pocity můžete zmírnit použitím očních kapek.

Tlak v očích

Tlak v očích nejčastěji způsobuje špatná dioptrická hodnota kontaktních čoček a je často doprovázen bolestmi hlavy. V takovém případě je nutné požádat svého optometristu o přeměření dioptrií.

Zamlžené vidění

Pokud nosíte kontaktní čočky s delší periodou výměny, ve kterých zároveň i spíte, je ráno mírné zamlžení normální. Vetšinou stačí rozhýbat oči nebo použít oční kapky. Jestli ale potíže přetrvávají i během dne je možná příčina nevhodná dioptrická hodnota nebo špatná hodnota zakřivení.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!