Kontaktní čočky – jsou vhodné i pro mě?Určitě každý člověk, který potřebuje korigovat svůj zrak pomocí dioptrických brýlí, někdy uvažoval o kontaktních čočkách. Na druhou stranu ale před vyzkoušením kontaktních čoček odrazuje mnoho lidí spousta pochybností, které jsou většinou zbytečné. Kdyby nebylo nošení kontaktních čoček tak pohodlné a bezpečné, určitě by je nepoužívalo tak veliké množství lidí na celém světě.

Abychom ke kontaktním čočkám získali potřebnou důvěru, je potřeba si o nich zjistit co nejvíce informací. Ty vám rád poskytne optometrista nebo přímo specialista zabývající se kontaktními čočkami – kontaktolog. Ten vám také provede všechna potřebná vyšetření, aby vám doporučil kontaktní čočky vhodné přímo pro vás. Na výrobu kontaktních čoček jsou používány stále lepší materiály, takže pokud někdo před několika lety kontaktní čočky nesnesl, je dost dobře možné, že moderní kontaktní čočky mu nebudou dělat žádné problémy. Proto není dobré zanevřít zcela na kontaktní čočky po špatné zkušenosti z minulých let.

Kdy není vhodné používat kontaktní čočky?

  • při akutní nebo chronické infekci oka (je jedno, zda se jedná o virovou nebo bakteriální infekci)
  • při poruše tvorby slz a slzného filmu
  • při neprůchodných slzných kanálcích
  • trpíte-li zeleným zákalem
  • při úrazech oka
  • kontaktní čočky bohužel nepomohou tomu, kdo má snížené vidění díky patologickému stavu (změny na sítnici, průhlednosti rohovky, sklivce nebo čočky)

Toto jsou případy, kdy by nošení kontaktních čoček pacientovi spíše uškodilo. Jedná se ale o malé procento případů, naprostá většina lidí může kontaktní čočky bez problémů používat.Před tím, než poprvé použijete kontaktní čočky

Rozhodně nepostupujte tak, že si zakoupíte kontaktní čočky podle počtu dioptrií, které máte na brýlích. Vždy je nutná porada s vaším optometristou nebo přímo specialistou kontaktologem. Kontaktolog je oční specialista, nemusí být oční lékař, který vám v aplikačním středisku nebo v oční optice přeměří váš zrak, zjistí další důležité parametry (citlivost očí, zakřivení oka) a po té vám doporučí vhodnou značku a typ kontaktních čoček. Jedině u takto vybraných kontaktních čoček si můžete být jisti, že vám budou dokonale sedět.

Kontaktolog vás také naučí, jak správně čočky nasazovat a vyjímat a jak o ně pečovat. Po té, co mu sdělíte, co od kontaktních čoček očekáváte a jak často si je budete přát používat, vám doporučí buď jednodenní kontaktní čočky, nebo kontaktní čočky s plánovanou dobou výměny. Určitě se nebojte zeptat na cokoliv, co vás v souvislosti s používáním kontaktních čoček napadne, neboť jen správně informovaný a poučený uživatel kontaktních čoček může tuto zdravotnickou pomůcku používat ke své plné spokojenosti.

Kontaktní čočky Acuvue

Doporučil vám váš kontaktolog kontaktní čočky Acuvue? Je to jistě správná volba a sázka na jistotu. Acuvue je zavedená značka kontaktních čoček, která přináší svým uživatelům špičkovou kvalitu v oblasti měkkých kontaktních čoček. Vyrábí je společnost Johnson & Johnson Vision Care, která neustále vyvíjí nové technologie a materiály, aby svým zákazníkům mohla nabídnout to nejlepší řešení pro korekci zraku. Kontaktní čočky Acuvue jsou pohodlné a extrémně tenké (což umožňuje přístup kyslíku k oku), takže za chvíli ani necítíte, že je máte na očích.

Jaké výrobky této značky by vás mohli zaujmout?

–          kontaktní čočky ACUVUE OASYS – jsou to kontaktní čočky s plánovanou dobou výměny – každé dva týdny je vyměníte za nový pár

–          kontaktní čočky 1•DAY ACUVUE TruEye – jednodenní kontaktní čočky

–          kontaktní čočky ACUVUE 2 COLOURS – pro ty, co chtějí změnit svou barvu očí

Péče o kontaktní čočky

Správná péče o kontaktní čočky by se neměla brát na lehkou váhu, nedodržováním následujících zásad si můžete zadělat na budoucí zdravotní problémy. Mezi hlavní zásady pro manipulaci s kontaktními čočkami patří především čistota a používání kvalitních roztoků určených pro konkrétní model čoček. Především je důležité zmínit, že roztok na kontaktní čočky nelze ničím jiným nahradit ani vodou z kohoutku. Pitná voda obsahuje flouridy, které narušují materiál čoček. Navíc zde hrozí zvýšené riziko nakažení prvokem Acanthamoebou, který způsobuje vážný zánět rohovky.

Nikdy nedávejte kontaktní čočky zpátky do už jednou použitého roztoku. Nejen, že už nemá čistící a dezinfekční účinky ale je navíc plný bakterií a nečistot z minulého dne. U roztoku také sledujte datum jeho použitelnosti. Ideální je si poznamenat datum kdy byl otevřen a datu spotřeby jej vyhodit. Neméně důležitá je péče o samotné pouzdro. Pouzdro by se mělo každý den čistit roztokem a po asi dvou měsících se doporučuje pořídit nové. Dále je třeba dávat pozor aby při vylévání pouzdra v něm nezůstávali zbytky starého roztoku, takové prostředí je přímo ideální pro množení bakterií.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!