Kontaktní čočky

Kontaktní čočky přinesly příjemnou alternativu lidem, kteří nechtějí nebo nemohou nosit dioptrické brýle. Důvodů, proč se někteří lidé brání dioptrickým brýlím, může být více, někomu vadí při výkonu povolání, při sportu a někomu se prostě nelíbí. Naštěstí doba pokročila a z původně zdravotních pomůcek určených ke korekci očních vad jako je krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus nebo presbyopie se dnes stává i módní doplněk a můžete se běžně setkat s nedioptrickými kontaktními čočkami určenými ke korekci nebo úplné změně barvy oka. V případě, že vám nechybí jistá dávka extravagance, můžete zajít ještě dál a pořídit si fosforeskující kontaktní čočky, zvířecí nebo si ozdobit oko pěkným motivem.

Kontaktní čočky měkké a tvrdé

První výroba kontaktních čoček začala koncem 19. století, kdy se vyráběli výhradně kontaktní čočky tvrdé. Jako materiál pro výrobu sloužilo dlouho dobu sklo. Tyto čočky špatně seděli na oku a byli těžké. Způsob výroby se postupně zdokonaloval a časem se vyráběli na mírů každému pacientovi podle odlitku rohovky. O několik let později se začali objevovat první kontaktní čočky vyrobené z plexiskla, které byli o poznání lehčí, avšak stále se jednalo o kontaktní čočky tvrdé. Revoluce ve výrobě, která umožnila masové rozšíření kontaktních čoček mezi širokou veřejnost nastala v šedesátých letech 20. století, kdy československý vědec Otto Wichterle vynalezl látku zvanou polymer. Ta umožnila vyrábět čočky odstředivým litím a došlo ke značnému snížení výrobních nákladů. Od té doby se kontaktní čočky začaly masově rozšiřovat v podobě jak je známe dnes.

To umožnilo vzniknout desítkám světovým výrobcům kontaktních čoček jako jsou Johnson&Johnson (Acuvue), Cooper Vision, Bausch&Lomb, Ciba Vision, Ocular Sciences a další. Pro normálního uživatele kontaktních čoček tím vzniká problém se v nabídce všech výrobců zorientovat. Tento web vznikl za účelem zpřehlednit aktuální situaci na trhu s kontaktními čočkami. Dozvíte se zde informace o tónovacích, barevných ale i crazy čočkách a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Zjistíte jak se o ně správně starat a jak předcházet možným problémům.

Jak vybrat kontaktní čočky

Výběr kontaktních čoček by se neměl v žádném případě podceňovat. Špatným výběrem si můžete zajistit nepříjemnosti jako svědění očí, škrábání nebo zkreslené vidění v horším případě riskujete dokonce poškození zraku. Pokud chcete těmto problémům předejít je potřeba výběr zkonzultovat s odborným lékařem, který vám podle výsledků testů doporučí ty nejvhodnější právě pro vás. Ovšem ještě před tím, něž se za výše zmíněným lékařem vydáte je třeba vědět jak často budete chtít kontaktní čočky měnit každé mají totiž své výhody i nevýhody.

Kontaktní čočky podle druhu korekce

  • Sférické – Pokud nosíte kontaktní čočky s největší pravděpodobností nosíte právě sférické, jsou určeny ke korekci krátkozrakosti a dalekozrakosti.
  • Asférické – Slouží ke korekci sférické aberace nazývanou také otvorová vada. V šeru nebo při sledování objektu z blízka se zornice rozšiřuje, to umožní vstup do oka paprskům i z okrajových částí kontaktní čočky. Právě tyto paprsky způsobují nekvalitní a neostré vidění.
  • Astigmatické (Torické) – Vlivem nepravidelného zakřivení rohovky dopadá světlo na sítnici pod rozdílným úhlem. Astigmatismus se projevuje zkresleným nebo rozmazaným viděním, velmi často je doprovázen krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.
  • Bifokální, Multifokální – Čočky sloužící ke korekci presbyopie. Tato oční vada se začíná projevovat ve vyšším věku a způsobuje se zhoršené vidění na blízko.

Kontaktní čočky podle doby nošení

Pokud nebereme v potaz oční vadu a ani typ korekce kontaktní čočky, můžeme je rozdělit podle dalšího důležitého kritéria a to délky nošení. Každý pacient by před návštěvou optometra měl mít jasno jak často a k jakým příležitostem bude chtít čočky nosit.

Jednodenní kontaktní čočky

Tyto kontaktní čočky jsou nejzdravější volbou pro vaše oči. Jedná se o kontaktní čočky měkké a tím zajišťují výbornou propustnost kyslíku k vašemu oku, tím může oko přirozeně dýchat. Používají se stejně jako ostatní typy čoček jen s tím rozdílem, že je ráno nasadíte a večer se vyhodí. Odpadá tím jakákoliv péče o kontaktní čočky, čištění v roztoku nebo potřeba je uchovávat ve speciálním pouzdru. Tento typ kontaktních čoček volí většinou lidé, kteří je používají společně s dioptrickými brýlemi a nosí je jen ke sportu nebo do společnosti.

Dvoutýdenní kontaktní čočky

Dvoutýdenní kontaktní čočky jsou správnou volbou pokud chcete nosit především čočky a pouze občas je kombinovat s dioptrickými brýlemi. Vzhledem k jejich relativně krátké periodě výměny se během nošení nestihnou vytvořit bílkovinné usazeniny ani nánosy bakterií, které můžou způsobit podráždění nebo i syndrom suchého oka, jsou tak vhodné i pro alergiky.

Měsíční kontaktní čočky

Zřejmě nejpoužívanějším typem kontaktních čoček jsou právě měsíční a to především kvůli jejich ceně. Jsou sice dražší než denní nebo dvoutýdenní ale v přepočtu na jeden den nošení vám vyjde částka nižší než deset korun. Některé typy měsíčních kontaktních čoček je možné po konzultaci se svým lékařem nosit nepřetržitě a to i přes noc ale v takovém případě se zkracuje doba jejich použitelnosti až na polovinu. Navíc se především v prašném prostředí může dostavit pálení nebo svědění očí.

Dnes již vím, že kontaktní oční čočky nové generace jsou úžasným vynálezem, který nám v mnoha ohledech usnadňuje a zkvalitňuje život.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!